Ahu Özyurt

TV Sunucusu / Gazeteci

Ahu Özyurt

TV Sunucusu / Gazeteci

BİYOGRAFİ

1993’te gazeteciliğe başlayan Ahu Özyurt, kariyerinin son 15 yılını Doğan Grubunda CNN Turk kanalında sunuculuk ve Milliyet ve CNN Turk’ün Washington Temsilcisi olarak yürüttü. Grubun Demirören’e satılmasının ardından 19 Mayıs 2018’de kurumdan çıkarıldı.
Özyurt, Rus Haber Ajansı Sputnik’e bağlı RSFM’de haftalık haber programları yaparken, Aralık 2018’de Türkiye’de ilk kez kurulan kadın tematik kanalı Woman TV’nin de Genel Yayın Yönetmeni oldu. 2019’un ilk aylarında da yeni kurulan TV100 haber kanalında görev aldı. Halen hergün 10’dan 12’ye Kuşağını sunuyor ve Woman TV’deki görevini de sürdürüyor.
Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden lisans ve Columbia Üniversitesi’nden Master derecesi bulunan Özyurt, 1993’te başladığı kariyerinde ayrıca Ankara’da Show TV diplomasi muhabirliği, Atv’de polis adliye muhabirliği, NTV ve CNBC-E’de sunuculuk görevlerini üstlendi.
Suriye ve Ukrayna krizlerini, İran’da Ruhani dönemine geçiş sürecini yerinde izleyen Özyurt, İran’daki kapalı bulunan ABD Büyükelçiliği binasına uzun zaman sonra giren ilk batılı gazeteci olarak ve gözlemlerini CNN Turk’te yayınlanan “ELÇİLİĞİN SIRLARI” kısa belgeselde topladı.
TSK’daki değişim sürecini anlatmak için hazırladığı kadın askerleri anlatan “TSK’da KADIN GÜCÜ” Özel haber dizisini yine CNN Turk’te ve Hürriyet’te yayınladı.
Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği’nden iki kez en iyi sunucu ve bir kez de Yavuz Gökmen özel ödülü sahibi olan Özyurt, 2008 ABD Başkanlık seçimini takip ettiği, “Obama: Bir Kusursuz Fırtına” ve gazeteciliğin satır aralarını anlattığı “Gece Görüşü” isimli iki kitabı bulunmaktadır.
Harvard Kennedy School yönetici eğitim programında “Kadın ve Güç Yönetimi” sertifikası sahibi, Basın Konseyi Yüksek Kurulu Üyesi’dir.

All sessions by Ahu Özyurt